Sprotyv-UA

Освіта уповільнила біологічне старіння

Published: in Новини by .

Вчені давно помітили зв'язок між рівнем освіти та тривалістю життя людей. Нове дослідження показало, що додаткові роки навчання корелюють як зі зниженням ризику смерті, а й уповільненням біологічного старіння.

Раніше за результатами метааналізу понад 600 наукових праць з'ясувалося, що освіта продовжує життя людини незалежно від віку, статі, місця проживання та соціально-демографічних умов. Проте механізм цього ще до кінця зрозумілий.

Дослідники зі Школи громадської охорони здоров'я імені Джозефа Мейлмана при Колумбійському університеті та фахівці ще кількох медичних та дослідницьких центрів США, Норвегії та Великобританії спробували розібратися, чи спонукання людей до більшої освіченості сприятиме здоровому довголіттю.

У новій роботі, яку опублікував JAMA Network Open, вчені скористалися даними Фремінгемського дослідження серця (Framingham Heart Study). Це багаторічне дослідження серед жителів міста Фремінгем, штат Массачусетс (США), йде з 1948 року і охопило вже три покоління учасників.

З попередніх робіт автори знали про вплив генетичної та соціальної спадковості на рівень освіти людини та можливий вплив цих факторів на темпи старіння. Тому у своєму аналізі вчені вирішили простежити зв'язки міжпоколінської освітньої мобільності, біологічного старіння та смертності.

Загалом медики розглянули 3101 учасник Фремінгемського дослідження. Рівень освітньої мобільності, тобто різницю в освіті між батьками та дітьми, дослідники визначали, зіставляючи дані представників різних поколінь. Крім того, до геномних даних учасників, отриманих із їх аналізів крові, застосували алгоритм DunedinPACE, що дозволяє розрахувати швидкість біологічного старіння. Також дослідники вивчили статистику смертності та тривалості життя.

Об'єднавши та ретельно проаналізувавши ці відомості, вчені дійшли висновку, що освіта здатна гальмувати старіння. Так, кожні два додаткові роки навчання, порівняно з батьками, уповільнювали темпи біологічного старіння в учасників Фремінгемського дослідження на два-три відсотки. Це у свою чергу забезпечувало зниження ризику смерті приблизно на 10 відсотків.

Зв'язок між більшою освіченістю і здоровішими траєкторіями старіння була схожою в різних поколіннях і зберігалася при порівнянні дітей із однієї сім'ї. Іншими словами, рідні брати та сестри з вищим рівнем освітньої мобільності зазвичай старіли повільніше і були здоровішими, ніж їх менш освічені сиблінги.

«Отримані результати підтримують гіпотезу про те, що заходи щодо підвищення освіченості уповільнять темпи біологічного старіння та сприятимуть довголіттю. Але все ж таки для підтвердження цих висновків необхідні експериментальні дані», — зробила висновок одна з авторів дослідження Глорія Граф (Gloria Graf).

Comments

Leave a Reply